LEONBERGI FAJTAGONDOZÓ ORSZÁGOS EGYESÜLET (LEOE)
mint a MEOE / FCI szerződött partnere
A tenyészthetőség megszerzéséhez a leonbergi kutyáknak egy vizsgát kell letenniük. Ennek a vizsgának az alapját a standard képezi. A vizsgát csak egészséges és ápolt állatok tehetik le.
1. § FELTÉTELEK
2. § TENYÉSZVIZSGA-RENDEZVÉNYEK
3. § A TENYÉSZVIZSGA ÉRVÉNYESSÉGI IDEJE
4. § SIKERTELEN VIZSGA
A vizsga sikertelenség esetén ismételhető. A vizsga bírójának minősítése megtámadhatatlan. A vizsga ismétlése leghamarabb 4 hónap múlva lehetséges. Egy kutya a tenyészvizsgán max. 3 alkalommal jelenhet meg.
5. § A VIZSGA LEBONYOLÍTÁSA, ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
A vizsgát FCI által a fajta bírálatára jogosult küllembíró bírálhatja. A wesenvizsgálati részt minden esetben teljesítménybíró vizsgálja. Az Egyesület törekszik arra, hogy az összehasonlíthatóság és a tapasztalatszerzés érdekében ugyanaz a bíró bírálja a fajtát lehetőleg minden tenyészvizsga illetve fiatalkutya- és előkészítő vizsga alkalmával. Minden rendezvény után meg kell küldeni a rendezvény jegyzőkönyvét a Tenyésztési Bizottságnak. Az eredményekről a LEOE a MEOESz-t is értesíti.
A vizsgán a kutyákat lehetőleg tulajdonosuk vezesse fel. Indokolt esetben (egészségügyi okok) más felvezető is lehetséges, de ezt előre jelezni kell.
A vizsga egész ideje alatt a kutyák számára az 1.20 m hosszú pórázt az Egyesület biztosítja. A kutyákon javasolt az egysoros, rögzített lánc nyakörv használata. A feladatok megoldása során a kutyának laza pórázon kell közlekednie, a felvezető a pórázzal nem húzhatja a kutyát.
A wesen-vizsga során a feladatok megoldása alkalmával a kutyák nem jutalmazhatóak jutalomfalattal, illetve a kutyavezető nem tarthat jutalomfalatot vagy más motiváló/jutalmazó eszközt a kezében. Szóbeli dicséret és motiválás megengedett. Az egyes feladatok megoldása után, illetve két feladat megoldása között a kutyavezető jutalmazhatja kutyáját jutalomfalattal vagy az általa kívánt módon.
A vizsga területén a feladatok gyakorlása közvetlenül a vizsga előtt nem megengedett.
A wesen-pálya felállítása a teljesítménybíró utasításai szerint történik.
A wesen-vizsgálat feladatai 10-es skálán pontozásra kerülnek. Minden feladatrésznél érvényes, hogy 6-nál kisebb pontszám sikertelen feladatot jelent. Bármely részfeladat sikertelensége esetén az egész vizsga sikertelen.
A vizsgáról videófelvétel készülhet, a jelentkezéssel a tulajdonos ehhez hozzájárul.
6. § A VIZSGA BÍRÁLATÁNAK SZEMPONTJAI
a) A kutya viselkedése idegennel szemben magára hagyva
Kutyavezető megköti kutyáját a területen egy oszlophoz és legalább 20 méterre eltávolodik a kutyától, oly módon, hogy a kutya őt ne láthassa. A vizsgabíró közelít a kikötött kutyához, és azt vizsgálja, hogy az meddig őrzi meg magabiztosságát, elfogulatlanságát. A kutya magabiztosan és/vagy területét védelmezve viselkedhet, de nem mutathat félelmi reakciót. A feladat pontozása annak megfelelően történik, hogy a kutya hány méterig őrzi meg elfogulatlan, magabiztos viselkedését. Amennyiben a kutya kifejezett félelmi reakciót mutat, a bíró nem közelít tovább a kutyához. Agresszív viselkedés esetén ez a vizsgarész sikertelen.
10 pont: a kutya magabiztos, elfogulatlan, a vizsgabíró egészen a kutya mellé sétálhat és azt adott esetben megsimogathatja.
9 pont: a kutya magabiztos, elfogulatlan magatartását megőrzi addig, amíg a bíró 1 méteres körzetébe nem ér.
8 pont: a kutya magabiztos, elfogulatlan magatartását megőrzi addig, amíg a bíró 2 méteres körzetébe nem ér.
7 pont: a kutya magabiztos, elfogulatlan magatartását megőrzi addig, amíg a bíró 3 méteres körzetébe nem ér.
6 pont: a kutya magabiztos, elfogulatlan magatartását megőrzi addig, amíg a bíró 4 méteres körzetébe nem ér.
5 pont: a kutya magabiztos, elfogulatlan magatartását megőrzi addig, amíg a bíró 5 méteres körzetébe nem ér.
4-1 pont: A kutya már akkor elbizonytalanodik, illetve félelmi reakciókat mutat, amikor a bíró még 5 méternél távolabb van tőle.
b) A kutya viselkedése egy ellenkező nemű kutyával szemben
A kutya megkötve marad a fenti helyen, gazdája továbbra is a megadott távolságban, a kutya látókörén kívül várakozik. A vizsgázó kutya előtt kb. 3 méter távolságban egy másik nemű kutyát vezet el pórázon gazdája, majd a bíró utasítására visszafelé is. A megkötött kutya magabiztosan, érdektelenül vagy figyelmesen kell, hogy viselkedjen, de semmi esetre sem léphet fel agresszívan.
A feladat pontozása a kutya magabiztos, elfogulatlan viselkedésének figyelembevételével történik.
Agresszív viselkedés esetén ez a vizsgarész sikertelen.
c) A kutya testméreteinek felvétele és küllemi vizsgálata
A kutya méreteinek felvétele egy erre alkalmas méretű, egyenes, stabil felületen (dobogó, raklap) történik. Amennyiben mérleg is van, úgy a mérleg mérete legalább 0.80 x 0.50 m kell, hogy legyen. A kutya testtömegének mérése opcionális. A küllembíró által a marmagasság, törzshosszúság, mellkas mélység, mellkas-körméret és mellkas szélesség testméretek felvétele történik meg. A testméretek felvételét a küllembíró vagy a tenyésztési bizottság egyik tagja végzi. Eközben a kutya viselkedése a vizsga lefutása szempontjából informatív jelentőséggel bír, vagyis a kutya semmi esetre sem viselkedhet agresszívan, esetleg mutathat bizonytalansági reakciókat, de optimális esetben bizalommal és kiegyensúlyozottan tűri a testméretek felvételét, illetve könnyedén felvezethető a dobogóra és ott nyugodtan megmarad.
Amennyiben a kutya testméreteinek felvétele és/vagy a küllemi vizsgálata a kutya viselkedése miatt nem történhet meg (fél, agresszív, ugrál, kezelhetetlen), a bíró jogosult a vizsgát eredménytelennek nyilvánítani, és a kutyát egy későbbi vizsgára visszarendelni.
d) Viselkedés embercsoportban
5-10 fő lassan mozgó csoportot képez. A kutyát gazdája laza pórázon többször keresztülvezeti a csoporton. A csoportban lévő embereknek a természetestől eltérő módon nem szabad viselkedniük. Ennek a gyakorlatnak a során a kutyának figyelmesen, természetesen és stressz mentesen kell viselkednie, félelmi reakciót nem mutathat. A kutya végig laza pórázon kell, hogy közlekedjen, a felvezető a kutyát a pórázzal nem húzhatja. A gyakorlat végén a kutyát vezetője megállítja, és a pórázt lecsatolja róla. A kutya a csoportban kell hogy maradjon, gazdája mellett, és nem szabad pánikba esnie, illetve a csoportot menekülően elhagyni.
Pontozáskor a bíró a kutya elvárt magabiztos, elfogulatlan viselkedését bírálja, bizonytalanság, zavar vagy stressz kevesebb pontot eredményez.
Kifejezett félelem, pánik jelei és/vagy menekülési reakció esetén ez a vizsgarész sikertelen.
e) Viselkedés egy személyek által képezett folyosóban
A kutyavezető pórázon vezetett kutyájával keresztülmegy egy 6-10 személy által képezett, kb. 150 cm szélességű folyosón. A visszaút alkalmával a folyosó kb. 100 cm-re szűkül. A kutyának stresszmentesen kell viselkednie, nem kerülhet pánikba, és a kutyavezető nem veszítheti el uralmát a kutya felett, annak laza pórázon, engedelmesen kell haladnia, a felvezető a pórázon a kutyát nem húzhatja.
f) PET palack teszt
A következő alkalommal a folyosó ismét 150 cm széles, a kutya elhaladásakor a folyosóban elsőként álló vizsgabíró egy két literes, kövekkel 1/3-ig töltött PET palackot megráz, amikor a kutya előtte elhaladt.
A pontozás azt tükrözi, hogy a kutya mennyire magabiztosan és elfogulatlanul viselkedik a folyosóban, illetve teszi meg a visszautat a hanghatás után. Bizonytalanság, félelem vagy stressz jelei, nem laza pórázon való közlekedés kevesebb pontot eredményez. Amennyiben a kutya megtagadja a folyosón való áthaladást, vagy gazdája azt a folyosón a pórázzal átvonszolja, illetve ha a kutya kifejezett félelmi reakciókat mutat, pánikba esik, vagy agresszíven viselkedik, a feladat sikertelen.
g) Ragaszkodás
A kutyát vezetője pórázon egy segítőnek átadja. A segítő a kutyát pórázon tartja, anélkül, hogy arra bármilyen hatást gyakorolna. A kutyavezető az otthagyott kutyától kb. 15-20 méterre lévő embercsoport közepébe áll, és kutyáját hangosan hívja (többszöri hívás is megengedett). A vezető a kutyát pórázon elengedi. A kutya feladata az, hogy a legrövidebb úton gazdájához siessen, miközben amikor a csoporttól kb. 2 méterre van, a csoport tagjai kifelé, a kutya felé fordulnak. A csoport tagjai nem beszélhetnek a kutyához és nem viselkedhetnek természetellenesen, nem gátolhatják a kutyát gazdájához jutásában. A csoport tagjai egymástól olyan távolságban kell, hogy álljanak, hogy a kutya éppen átférhessen közöttük (kb. 50 cm). Amennyiben a kutya félősen viselkedik, és gazdájához nem megy be a csoport belsejébe, ez a vizsgarész nem sikeres. A gazda kutyáját többször is hívhatja, szóban dicsérheti, biztathatja. Jutalomfalat vagy más motivációs eszköz használata ezen feladatrész során sem megengedett. A kutyának az elengedéstől számítva 60 mp áll rendelkezésére, hogy gazdájához a körbe bejusson.
A pontszámok a gazdához futás sebességétől és a körbe való bejutás határozottságától függenek. Amennyiben a kutya 60 mp-en belül nem jut be gazdájához a körbe, ez a vizsgarész sikertelen.
Amennyiben a kutya a csoport tagjaival vagy az őt tartó személlyel szemben agresszívan viselkedik, a vizsga nem sikeres.
h) Ernyő-teszt
A kutyavezető pórázon vezetett kutyájával egy 30 méteres szakaszon sétál. Útközben, az útvonal kb. felénél egy oldalt kb. 3 méterre álló segítő, vagy a vizsgabíró a kutya irányába kinyit egy esernyőt. A kutya optimális esetben stresszmentesen viselkedik, esetleg megriadhat, de nem kerülhet pánikba és a kutyavezető nem veszítheti el uralmát a kutya felett. Amennyiben a kutya megriadt, a feladat feloldásához szükséges, hogy a földre letett ernyőhöz gazdájával együtt odamenjen és azt megnézze / megszagolja. A kutyavezető a feladat során kutyáját hívhatja, biztathatja, de a pórázon nem húzhatja.
A feladat pontozása a kutya magabiztos, elfogulatlan viselkedésének, illetve adott esetben a félelmi reakció feloldásának függvénye. Amennyiben a kutya a földre tett ernyőt 60 mp-en belül nem nézi / szimatolja meg, a feladat nem sikeres.
Agresszív viselkedés és/vagy pánik esetén ez a vizsgarész nem sikeres.
i) Reakció hanghatásra
A kutyavezető pórázon vezetett kutyájával egy kb. 30 méteres szakaszon sétál. Útközben, az útvonal kb. felénél egy oldalt kb. 3 méterre álló segítő vagy a bíró erős hanghatást produkál. Ehhez egy fémtálba 2db láncot ejt le fejmagasságból. A kutya optimális esetben stresszmentesen viselkedik, esetleg megriadhat, de nem kerülhet pánikba, és a kutyavezető nem veszítheti el uralmát a kutya felett. A hanghatás után a kutyavezetőnek a kutyájával laza pórázon oda kell mennie a hanghatás forrásához és a kutyának a szituációt fel kell oldani (az eszközt megnézni vagy legalább nagyon röviden odaszimatolni).
A feladat pontozása a kutya magabiztos, elfogulatlan viselkedésének, illetve adott esetben a félelmi reakció feloldásának függvénye. Amennyiben a kutya a földre tett hangot kiváltó eszközt 60 mp-en belül nem nézi / szimatolja meg, a feladat nem sikeres.
Agresszív viselkedés és/vagy pánikreakció esetén ez a vizsgarész sikertelen.
j) Autós vizsga
A kutyavezető kutyájával megkerül egy a vizsgarendezők által biztosított, járó motorú személyautót, miközben a vezető felé közeledve annak egy ajtaját hangosan becsapják. A kutyavezető kutyájával a vezetőoldali ablakhoz megy, ott a vezetőt üdvözli és azzal kezet fog.
A feladat pontozása a kutya magabiztos, kiegyensúlyozott viselkedésének függvénye.
Agresszív viselkedés és/vagy pánikszerű menekülés esetén ez a vizsgarész sikertelen.
Agresszív viselkedés esetén az egész vizsga sikertelen.
ÖSSZÉRTÉKELÉS:
Csak azok a kutyák tehetnek sikeres vizsgát, akik az egész vizsga ideje alatt kifogástalan viselkedést mutatnak. Amennyiben a bírónak a kutya viselkedésével kapcsolatosan aggályai támadnak, bármikor új gyakorlatot/gyakorlatokat rendelhet el.
Ebben a vizsgarészben a tenyészvizsga-nyomtatvány küllemi részének kitöltése történik (lásd melléklet). A küllemi bírálat elvégzésére kizárólag az Egyesület által elfogadott és felkért, a leonbergi fajtára engedéllyel rendelkező FCI bíró jogosult.
A kutya testfelépítését állásban, járásban és ügetésben is meg kell vizsgálni. Végezetül összbenyomást kell kialakítani, és egy összefoglaló minősítést kiadni az FCI bírói szabályzatának és a standardnek a figyelembevételével. Eredményes vizsga esetén ennek a minősítésnek legalább „Nagyon jó”-nak kell lennie.
7. § AJÁNLÁSOK VAGY FELTÉTELEK A TENYÉSZTÉSBE VÉTELHEZ
A vizsga bírója a tenyésztésbevétellel kapcsolatosan ajánlásokat tehet, vagy kötelező feltételeket szabhat. Ezeket a nyomtatvány utolsó pontja rögzíti. A feltételek kötelező jelleggel betartandóak.
8. § NYILVÁNOSSÁGRA HOZATAL
9. § VIZSGADÍJAK ÉS EGYEBEK
A tenyészvizsga díját a LEOE vezetősége határozza meg, a Tenyésztési Bizottság javaslatára.
A vizsga lebonyolítását a LEOE minimum 4 jelentkező esetén garantálja, kevesebb kutya jelentkezése esetén a vizsga megtartása nem kötelező.
A vizsgabíró ítélete megtámadhatatlan. A vizsga ismétlése leghamarabb 4 hónap múlva lehetséges.
2020.02.08.